fbpx

Pochodzenie słowa TAXI. Co właściwie oznacza? “Taxi” czy “Taksi” ? Używasz tego słowa poprawnie, taksówkarzu?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Wstępnie

Tak banalna sprawa, co nie? Jeśli nie jesteś ciekaw to nie czytaj dalej, bo będzie nudno. Dowiesz się tylko dlaczego dzisiaj jednym prostym, zaledwie czteroliterowym słowem określamy samochód, który właściwie nie różni się niczym od tych wszystkich innych osobowych pędzących po polskich ( no i nie tylko ) drogach. Jednak to jedno słowo zmienia jego oblicze. Tak po chłopsku to każdy wie czym jest taksówka. Ty pewnie też. Nie ma co i komu tłumaczyć w tej kwestii. Bardziej chciałbym się skupić na samym słowie. Skąd się wzięło. Dlaczego akurat Taxi, a nie np. …Uber. Bo Uber to przecież nie Taxi. Albo coś co się podszywa pod Taxi. To spróbujmy sobie najpierw wyjaśnić czym jest Taxi.

Historia słowa

Prawdziwej historii nie znam. Podobno są, aż 3 wersje pochodzenia nazwy naszej profesji.

Pierwsza mówi o pewnym włoskim człowieku o imieniu Franz von Taxis, który dostał rozkaz od cesarza Maksymiliana I rozwożenia listów pomiędzy rezydencjami monarchy w Insbrucku i Brukseli. Ten rozkaz okazał się dla całej rodziny Taxisów wielkim sukcesem, ponieważ byli oni na tyle skuteczni w swojej pracy, że dzięki nim powstał pierwszy powszechny system pocztowy o zasięgu międzynarodowym. Wszystko to miało miejsce w latach 1490r do 1517r. Właśnie w 1517r., gdy Franz zmarł, cała jego rodzina dostała przywilej przewozu korespondencji wszystkich obywateli. To prawdopodobnie od ich nazwiska pochodzą słowa takie jak Taxi czy taksa – opłata.

Facebook

Ojciec chrzestny taksówek?

Druga wersja natomiast jest bardzo lakoniczna. Nazwa TAXI pochodzi od dwóch sów. “Taksony” co z łacińskiego znaczy tyle co “podatek lub opłata” oraz “taksometr”. Taksometr każdy wie czym jest, można tylko wspomnieć, że został wynaleziony w 1891r. Dziś z angielskiego podatek lub opłata to słowo…”tax”.

Kolejna z nich jest równie lakoniczna. Tym razem możemy się dowiedzieć, że słowo taxi jest połączeniem innych dwóch słów. Chodzi o słowo “taxidi”, które z greckiego oznacza “podróż” oraz słowo „taxis”, które oznacza porządek. Może to właśnie słowo “taxis” zostało tak opisane od nazwiska Franza?

Definicja

Dziś najprostsza definicja tego słowa brzmi tak: “samochód, zwykle osobowy, przeznaczony do przewożenia ludzi lub towarów za opłatą zgodną z ustaloną taryfą” Te 4 litery są używane na całym świecie. Niemal każdy dorosły człowiek na tym globie rozumie znaczenie tych liter. Czterema słowami można określić całą naszą codzienność? No nie do końca. Dobrze wiesz co kryje się dla taksówkarza pod tym hasłem… Uważam jednak, że powinniśmy się cieszyć tym, że nie musimy nikomu tłumaczyć czym generalnie się zajmujemy, ponieważ powszechna znajomość tego słowa oznacza dla nas 50% marketingu z głowy. Ludzie wiedzą czym jest Taxi, trzeba im tylko przypominać, że je potrzebują.

CIEKAWOSTKI

  1. Słowo “Taxi” się nie odmienia! Tzn., że w każdym przypadku powinieneś powiedzieć po prostu Taxi. Np. Wczoraj jechałem Taxi do domu. Oczywiście, gdy powiesz, że jechałeś taksówką to również będzie poprawnie 🙂
  2. Taxi czy Taksi? W zasadzie polski język zezwala na jednoczesne używanie tych słów. Jednak pisane przez “x” jest czytelniejsze i popularne na całym świecie.

Masz jakieś ciekawe spostrzeżenia lub informacje? Podziel się w komentarzu !

Zapisz się na mój Newsletter

Zostaw swój najlepszy adres email i otrzymuj powiadomienia o najnowszych wpisach

Share on facebook
Udostępnij na Facebook
Share on twitter
Udostęnij na Twitter
Share on linkedin
Udostępnij na Linkedin
Przewiń do góry
Zapisz się na nasz

Newsletter

i otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach